Kodeks Lidera
KODEKS LIDERA
Gospodarka rynkowa oraz wciąż rosnąca konkurencja doprowadziły do sytuacji w której pogoń za dobrem materialnym stał się nadrzędnym calem wielu organizacji. W całym tym pędzie coraz więcej podmiotów zapomina o zasadach fair play i zasadach zrównoważonego rozwoju które z dnia na dzień schodzi na drugi plan, a CSR staje się pustym frazesem . Mimo deklaracji korporacji, samorządów czy przedsiębiorców, świadomość ekologiczna traci na znaczeniu. Zmieńmy to wspólnie. Zachęcamy wszystkich kandydatów do wdrażania postanowień naszego uniwersalnego Kodeksu Lidera w swoich organizacjach i strukturach. Może być on dla Was wzorem zasad i zachowań. Jesteśmy przekonani , że etyka w biznesie doprowadzi Was do sukcesu, zbudujecie wiarygodność i reputację Waszego przedsiębiorstwa lub produktu. Pamiętajcie, aby po jego przyjęciu systematycznie monitorować stan przestrzegania norm, a wszelkie niedociągnięcia na bieżąco poprawiać.
1. Relacje z Klientem.
- Wszelkie relacje biznesowe powinny być budowane w poszanowaniu wartości i oczekiwań drugiej strony, a dostarczane produkty i usługi być możliwie najwyższej jakości, bez ukrytych wad.
- Sprawmy by nasze produkty i oferowane usługi były zgodnie z przyjętymi standardami i normami, a czas serwisu produktów oraz proces reklamacji został skrócony do minimum.
- Twórzmy przekazy reklamowe i marketingowe tak, by były zgodne z prawdą i rzeczywistością.
2. Relacje inwestorskie
- Sugerujemy by Firma w jasny i przejrzysty sposób informowała o swoich planach rozwoju, polityce związanej z inwestycjami oraz ewentualnymi stratami.
- Nie walczmy o najwyższą stopę zwrotu, ale przede wszystkim interes akcjonariuszy.
3. Relacje z pracownikami
- Sprawmy by pracodawca, kadra zarządzająca i kierownicza z szacunkiem traktowała podwładnych każdego szczebla.
- Umożliwimy pracownikom samorealizację zawodową oraz awans zależny od posiadanych kwalifikacji, umiejętności czy predyspozycji.
- Stwórzmy stabilne miejsca pracy i dbajmy by zatrudnienie i wynagrodzenie niezależne było od płci, wieku, religii czy narodowości.
- Dbajmy by środowisko pracy było czyste i bezpieczne.
- Zachowajmy poufności wszelkich danych wrażliwych uzyskanych od pracowników, a w szczególności danych medycznych, danych dotyczących badań okresowych, problemów pracowników zarówno w sferze firmowej jak i prywatnej
- Szanujmy emerytów i osoby w wieku przed emerytalnym.
- Umożliwmy pracownikom rzetelną komunikację wewnętrzną oraz nie wywierajmy wpływu na związki pracownicze. Bądźmy otwarci na dialog.
- Terminowo opłacajmy składek na rzecz ZUS, podatków oraz nie stosujmy tzw. umów śmieciowych.
4. Relacje z kontrahentami
- Relacje z kontrahentami oprzyjmy o wzajemny szacunek i zaufanie.
- Zobowiążmy pracowników do nie przyjmowania kosztownych prezentów za wyjątkiem drobnych upominków reklamowych czy przejawów gościnności.
- Każda forma prezentu, dobrego uczynku czy przysługi powinna zostać zgłoszona przełożonemu oraz zawierać się w skali możliwej do odwzajemnienia.
- Nie ujawniajmy indywidualnych warunków handlowych oraz do nie wykorzystujmy swojej przewagi i siły zakupowej.
5. Stosunki z konkurencją
- Konkurujmy uczciwie z innymi podmiotami na rynku i zobowiążmy się nie podważać ich wiarygodności.
- Zobowiążmy swoich pracowników do nie ujawniania danych wrażliwych klientów i dostawców.
- Nie pozyskujmy danych o konkurencji w sposób nieetyczny i nielegalny oraz nie zatrudnianiu pracowników konkurencji w celu uzyskania danych poufnych.
6. Relacje z władzami i społecznością lokalną, środowiskiem
- Wspierajmy społeczność lokalną oraz dbajmy o środowisko.
- Nie wspierajmy działalności politycznej opartej na dyskryminacji, uprzedzeniach czy nienawiści społecznej.
- Prowadźmy jasną politykę
- W przypadku działalność na rynku zagranicznym, przestrzegajmy prawa lokalnego i uszanowania tradycji i kultury panującym na danym rynku.
7. Wdrożenie Kodeksu
- Zrób to niezwłocznie po jego zaakceptowaniu.
- Stale monitoruj i poprawiaj elementy wymagające korekty.